24 Mayıs 2013 Cuma

ÇOCUK DOĞURMA-BİR SEVGİ İŞİ: DOĞUM SÜRECİNE GİRİŞ!!!


Bebeğiniz, rahiminizin içinde geliştiği o aylar boyunca , kendisini yumuşacık kucaklayan, yatıştıran ve barındıran zar duvarının yakınlığı ve sıcaklığı içinde rahat etti. Bebeğiniz, girdap gibi dönen suların nazik uyarımını hissetti ve bedeninizin hafifi hareketleriyle duruldu. Konuşurken ve birlikte oynarken ona verdiğiniz sevgiyi duydu ve hissetti.
Doğum, hayatın rahim içindeki bu güvenli, emin dönemini ani bir biçimde sonlandıracak. Doğum anında , bebeğiniz o serbest dünyasından çıkıp yepyeni bir deneyimler dizisinin içine girecek.
Bebeğinizin dünyaya doğru yola alırken hissettikleri, onun geçişini kolaylaştırmaya yardımcı olabilecek bir sürü duyunun çarpışması olabilir. Bu deneyim, bebeğinize, onun bütün hayatını, kişiliğini ve ruhunu etkileyecek bir doğum hatırası bırakabilir.
bebek kendi başına aldığı o ilk nefesle irkilir, tenini yalayıp geçen havayı hisseder ve bedeninden koruyucu verniksi ovarak çıkaran kumaş parçasının sertliğine öfkelenir.
Doğumu yaşama biçiminiz ile bebeğinizin içine doğduğu atmosfer, onu taşırken sağladığınız sevginin ve özenin aynısını sunmalıdır.Doğumun gidişatını ve biçimini, bebeğinizi bekleyen karşılamanın gerçekten bir sevgi işi olmasını sağlayacak şekilde planlayıp yöneterek bebeğinizin yeni çevresine ilk uyumunun mümkün olduğunca nazik olmasını sağlayabiliriz.
Doğumunuz sırasında ortam , şimdi hamileliğinizi çevreleyen aynı gevşemiş güvenin yanı sıra doğumunuzun ilk aşamasında hakim olacak olan sakinlik ve huzurla da dolu olmalıdır.Doğum atmosferi, bir insan olarak bebeğinizin nefsini inkar eden ölçüsüz telaştan, hantal bir ''düzenleme''den , gereksiz tıbbi personelden, parlak ışıklardan ve özensiz , hatta bazen zorlu işlemlerden arınmış olmalıdır. Amigo tavrıyla size ''it , it, it'' ve ''ıkınmaya devam et; bunu yapabilirsin!'' diyen yüksek ve aceleci sesler olmamalıdır.
Günümüzde filmler ve televizyon programları doğumu gülünç veya travmatik bir biçimde gösteriyorlar; iki türlü de olsa gerekmiyor. Doğum ortamı, bir ibadet yeri gibi, aynı saygıya ve sakinliğe sahip olamlıdır. İster görkemli ister mütevazi olsun, her bir bebeğin doğumunun çevresindeki davranış ve iletişim kuralları derin bir saygı tutumu içinde yürütülmelidir.

Kaynak:Hypno Brirthing Mongan Yöntemi
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0