18 Nisan 2012 Çarşamba

MEME BÜYÜKLÜĞÜ SÜT MİKTARINI ETKİLER Mİ?

Memenin büyüklüğünü belirleyen doku, memedeki yağ dokusudur. Ancak yağ dokusunun süt üretiminde etkin rolü yoktur.Bu nedenle de meme büyüklüğü ile süt üretimi arasında bir ilişki beklemek doğru değildir.Anne memesinin büyüklüğü ile ürettiği süt miktarı arasında ilişki yoktur. Süt üretiminde önemli olan yapılar, memedeki süt bezleridir.Annenin bebeğini başarı ile emzirmesi, memedeki süt bezleri ve süt kanalları ile ilgilidir.

Memeleri küçük olan kadınlar da , büyük olanlar gibi başarılı emzirebilirler.Bu çok iyi bilinen bir gerçektir.
Annenin uzun süre ve bol miktarda süt üretmesinde  meme yapısından daha önemli olan etken bebeğin memeyi emmesidir. Bebek ne kadar sık ve güçlü emerse anne memesi de o kadar bol süt üretir.Annenin emzirme tekniği ve buna bağlı olarak yaşanan güçlükler veya sorunlar da süt üretimi üzerinde etkilidirler:

Memesi büyük annelerde emzirmeyle ilgili sorunlar daha sık görülürken, küçük memelei annelerin emzirme döneminde daha az sorun yaşadıkalrı da bilinmektedir.
Çok nadir görülse de, memedeki süt bezlerinde doğumsal yetersizlik olabilir.Ancak bu durum genellikle tek taraflıdır. Anne sağlıklı olan diğer memesiyle bebeğini emzirebilir.
Share this post

2 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0