27 Mart 2012 Salı

BEBEĞİMİZDE RUTİN OLUŞTURMAK


Genellikle üçüncü ayda bebekler belli bir düzene geçerler.Tipik bir bebek her sabah aynı saatlerde uyanır, emer,kısa süre uyanık kalır,biraz kestirir, öğle yemeği saatlerinde yine uyanır, emer ve öğle yemeği saatlerinde yine uyanır,emer ve öğle sonunda uzun bir süre uyanıkkalır, yine emer ve akşam üstü yine uyur.Bu uyku anne-babanın uyku saatini gecerse saat 11 sıralarında onu uyandirıp besleyin. Bu andan sonra bebek altı saatlik bir uykuya dalar.
Bazı bebeklerin daha düzensiz bir hayatı vardır. Gün içinde değişik aralıklarla uyuyup beslenmek isteyebilirler.4 saatte bir uyanma ve beslenme düzeninde olmasalar bile bu bebeklerin kendi düzenlerine göre günlük programı ayarlamak mümkün olabilir.

Bazı bebekler de 3 ay geçtikten sonra bile belli bir düzene göre davranmazlar.Tamamen rastgele saatlerde beslenir, uyurllar,banyo yaparlar. Bunları bir düzene oturtmaya çalışın, çok emmesi can sıkıntısından dolayı olabilir.Bebeğinize uygun aktiviteler bulun..

İlk 2 ay içinde bebeğinizi emzirirken gece- gündüz kavramını anlayabilmesi içingündüz daha aydınlık ve sesli yerde , gece ise daha karanlık ve sessiz yerlerde emzirirerek bebeğinize gece-gündüz arasındaki farkı öğretmiş olursunuz. Gündüz emzirdiğiniz veya uyuttuğunuzda sesi tamamen izole etmezseniz, bebeğiniz daha sesli ortamlarda da uyuyabilir. Bu da siz dışarıdayken rahat etmenizi sağlar.
Bebeklein hepsi rutinleri severler. Hayatı belli rutinlerle dolu olan bebek , kendisine ne yapılacağını bilerek kendini güvende hisseder.Bu da bebeğinizin daha sakin ve rahat bebek olmasına jkatkı sağlar.
Bebeğinizin ilk doğduğu dönemden itibaren geceleri banyo yaptırıp, ardından masaj ve pijamalarının giyilmesie ve ardından da beslenerek uykuya geçiş yapılırsa uykularında da rahatlık olabilir. Bu uykuya geçiş seromonisine gecerken müzik dinletmek, ninni söylemek ve kitap okumak da önemlidir.
Bebeğiniz yılanmak için banyoya girdiğinde uyku saatinin geldiğini ve arka rakaya ne yapılacağını bilecektir.

Acele etmeden yavaş yavaş bebeğinize kendi rutinleriniz alıştırmnızı tavsiye ederim..
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0