11 Nisan 2011 Pazartesi

KADINLAR İŞ BULAMAZSA....

Dün gece twitter'da mesajları okurken bugün Gülben Ergen'in TRT de yayınlanan programına Sağlık Bakanının konuk olacağı öğrendim. Emzrime Reformu  üyeleri olarak anne sütü , süt izni hakkında Gülben Ergen'in Sağlık Baklanına sorular sorması için hepimiz Gülben Ergen'e twitter attık. Bugün program başlayınca istediğimiz oldu. Bizlerden Mine'nin twitter mesajını okudu.
Bu mesaj daki soru:  ''Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay sadece anne sütü diyorsa doğum izninin de 6 ay olması gerekmez mi?'' Fakat Sağlık bakanımızın verdiği cevaap tabii ki bizim beklediğimiz cevap değil:(( Bu konuda hepimiz üzüldük ve biraz da kızdık.

Özellikle çalışan anne olmak gerçekten çok zor. Hem çalışmak zorunda olup, hem de bebeğinizi emzirmek istediğiniz zaman hep zorluklarla karşılaşıyorsunuz. O nedenle  Bakanımızın özelliklede 6 çocuk babası olan bir babanın verdiği cevap''doğum izninin daha fazla uzatılması kadın istihdamını olumsuz etkiler''... Bu gerçekten kırıcıydı.

Bunda gerçeklik payı var. Eğer 6 ay üzretli süt izni olduğunda , işe alım sözkonusu olduğunda işverenler erkekleri tercih edebilir.Fakat bu durum şimdi de var. Bu izin sözkonusu olduğunda bence çok da büyük değişikllik olmayacaktır.

 Türkiye de Sağlık politikası olarak ''sadece 6 ay anne sütü ile beslenmeyi''destekliyor.Bu çok güzel.Fakat bir yandan da süt izni olarak annelere toplam 16 hafta izin veriliyor. Bu bir  çeliki değil midir?
Ücretsiz 6 ay süt izni var. Evet Var!!!Ama bu özel firmalrda çalışan anneler için ne kadar geçerli..Bunu da düşünmek gerek..

Ben bu konudan dolayı gerçekten çok ama çok zorlandım. Çalışmaya başladığım dönemde de günde 1,5 saatlik süt iznim yollarda telef oldu. Bebeğim zaten erken doğduğu için öncesi izinlerim yandı. 8 hafta sonra işe başladım. Bebeğim miadında doğması gerektiği dönemde ben işteydim. Bir anne için bu gerçekten çok ama çok zor bir durum.. Bunu ancak ve ancak yaşayan bilir.Onun için

LÜTFEN BİZİM SESİMİZİ DUYUN VE BİZE DESTEK VERİN!!!!
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0