16 Ağustos 2013 Cuma

Doğum korkularınıza yenilmeyin!!!


Bebeğinizi normal doğum ile hatta doğal doğumla doğuracağınızı söylediğiniz de herkesin tepkisi, ‘’Korkmuyor musun?’’dur. Böylelikle kafamızda acabalar dolaşmaya başlıyor.

Doğum korkularımızın öğrenilmiş korkuları böylelikle öğrenmiş oluyoruz. "Düşünün ki 7-8 yaşlarında bir kız çocuğu filmde veya dizide doğum sahnesini seyrediyor. Kadın çığlık çığlığa bağırarak, doğum yapıyor. Aynı kız çocuğu annesiyle loğusa ziyaretine gidiyor. Anne, başlıyor doğumda çektiği acıları anlatmaya... Böylece çocuk doğumun acılı ve ağrılı olduğunu hiç fark etmeden öğrenmiş oluyor. Şimdi lütfen hatırlayın ‘ iğneci teyze sana iğne yapacak diye korkutulan çocuklar nasıl da aşı olmaktan, doktordan korkarlar. Polisle korkutularak büyütülen çocuk 40 – 45 yaşına gelse bile polis gördüğünde bir korku kaplar içini. Öğrenilmiş korkularımız bizi bu kadar kısıtlayıp neşemizi kaçırırken anne adayları ve henüz doğmamış bebekler de maalesef bundan nasibini alıyorlar."
Siz lütfen, ağrının korkusundan doğumunuzun yöntemini değiştirmeyin!. Doğum ağrıları, doğum öncesinde alacağınız eğitimlerle nasıl kontrol edeceğinizi, hangi aşamalarda neler yapacağınız öğrenebilirsiniz. Böylelikle farkındalığınız artacaktır. Öğreneceğiniz nefes teknikleri, meditasyon,rahatlama egzersizleriyle korku kalıpları olarak sakladığınız inançlarınızı silip, yeni bilgileri yerleştirebilirsiniz.

Doğumunuzu siz ve bebeğiniz tercihlerinize göre yaşayacaksınız. Bebeğinizle olan bu özel yolculuğunuzu korkularla değil, doğumu öğrenip, korkularınızdan arınıp, doğumun  neşesini çıkararak yapmaya çalışın..
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0