14 Aralık 2009 Pazartesi

29 +3 haftayım....

Zaman ilerledikçe hamileliğinizin bu dönemine kadar karşılaşmadığınız sıkıntılarınız oluşabilir.Parmaklardaki ödem bu haftadan sonra ellerinizi yumruk yapmanız zor olabilir ve yüzükler dar gelmeye başlayabilir.Bu yüzden yüzükleri biran önce parmaklarınızdan çıkarın ve bir kenara koyun.


El ve yüzde aşırı derecede şişme olursa muhakkak doktorunuza bu durumu bildirin.

Bacaklardaki kasılma ve kramplar muhakkak kalsiyum az aldığınızı göstermez.Tabii ki Magnezyum ve kalsiyum düzensizliği de bu tip sıkıntılar oluşturabilir. Doktorunuzun tavsiyesine göre magnezyum takviyesi yapabilirsiniz.

Egzersiz alışkanlığınız var mıydı? Egzersiz alışkanlığınız yoksa zorlanacak hareketler yapmanıza gerek yok.

Yürümek, yüzmek veya jogging yapmak, en ideal olan sporlardır.

Yüzerken en önemli olan ise havuzun temiz oldumasıdır.(burnunuza klor kokusu gelmelidir)Temiz olmadığını düşünüyorsanız havuzda kesinlikle yüzmeyiniz yada denizde yüzecekseniz denizin belediyenin sağlık açısından kontrollerin yapıldığın ve bir sakıncası olmadığından emin olun.


Aynı zamanda şimdiye kadar tamamıyla sizin yardımınızla ayakta duran bebek beden savunması gelişen savunma sistemine kendi yardımı da eklendi. Fakat bebek doğduğunda daha güçlü bir bağışıklık sistemi varolsa da özellikle sütünüzdeki antikorlar birçok enfeksiyondan korumakla kalmayacak bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde çok önemli rol oynayacak.

Plasentada size ait olan kısımda bebeğin kordon kanıyla gelen atık maddeler temizlenir, gıda ve enerji maddeleri gönderilir, bebekten gelen kanda oksijen bitmiştir ve oksijen açısından zengin hale getirilir.Kısacası plasenta bebeğin akciğeri,karaciğeri, böbreği, ve sindirim sistemi görevi görmektedir. Doğumda kordonun kesilmesiyle birlikte,birçok organ aktif hale geçer ve bebeğin ağlamasıyla birlikte akciğerleri ilk kez hava dolar. Plasenta görevini tamamlamış olur.

Hafta bitiminde bebek 38 cm. ve 1300 gr.dır.

Bana gelirsek;ben 29+3 haftayım. Arada bacaklarımda kramplar oluyor. O zaman Altancım bana masaj yaparak ,rahatlamamı sağlıyor.Bebeğimin hareketlerini artık daha net hissediyorum. Önceleri gareket ettiğinde çok korkacağımı düşünürken, şimdi beni çok mutlu ediyor. Geçtiğimiz cumartesi gecesi hareketi neredeyse dışarıdan belli oluyordu. Babacığı da onu hissetti.. Süperdi...Yememe de biraz dikkat ediyorum.Ama süt, et ve tavuk az yiyebiliyorum, halen. Ama ben kilolu olduğumdan, depolarım yeterli olduğunu söylüyor,doktorum. Ayrıca tansiyonum da güzel.Yükselme olmadı.. İnşallah doğuma kadar da olmayacak.. Spor pek yapamıyorum. Yoğun çalıştığım için akşama pek halim kalmıyor. Hafta sonları yürüyüş yapmaya çalışıyorum.Ama Gonca ile kursta anne ve baba adaylarına öğrettiğimiz nefes egzersizlerini yapıyorum. O zaman oğluşumu nasıl tepki veriyor, inanın.. İşteböyle arkadaşlar...  Bu  hafta sonu doktorumuza gideceğiz.. Babamızda gelecek.. Bakalım kaç kilo oldu? Boyu ne kadar? Öğreneceğiz....
Share this post

1 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0