6 Haziran 2013 Perşembe

BEBEĞİNİZİ DOĞRU YERLEŞTİRDİĞİNİZDEN EMİN OLUN!

Kendinize bir paket yara bandı alın. İçindeki yuvarlak olan bantları hedef çalışması olarak kullanabilirsiniz.
Emzirmeye başlamadan önce , birini meme ucunuzdan 2,5 cm yukarıya , diğerini de 2,5 cm aşağısına yapıştırın. Bunlar sizin ''hedefleriniz'' olsun.
Bebeğinizi sıkı bir yastığa veya emzirme  yastığına yerleştirin, memenizle aynı hizada olacak şekilde kolunuzun iç kısmına yatırın. Bebeğinizle aynı hiza da olacak şekilde kolunuzun iç kısmına yatırın. Bebeğiniz bu pozisyondayken boynunu incitmeyecektir.Başparmağınızı üst hedefin üstüne, işaret parmağınızı da alttaki hedefe koyarak bastırın. sonra nazikçe bebeğinizin başını tutun ve ağzını meme ucunuza yerleştirin. Bebeğinizin doğru şekilde yerleştiğinde emin olmak için aynada kendinize bakabilir, eşinize veya annenize ya da bir arkadaşınıza bebeğinizin dudaklarının meme ucunuzu doğru şekilde ağzına alıp almadığını sorabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:
Bebeğinizin ağzının genişçe açıldığından ve meme ucunuzu ortalayarak kavradığından emin olun. Bebeğinizin dudakları meme ucunuzu ve aerolanızı bir boru bileziği gibi kavramalıdır.Eğer iyi kavramadığını hissettiyse, alt dudağını kontrol edin, içe kıvrılmış olabilir.Ya da bebeğinizi bir olasılıkla, meme ucunuz tam olarak ağzına almamış, sadece üst kısmını emmeye çalışıyor olabilir.Eğer parmaklarınız iki buçuk cm aşağıdaki ve yukarıdaki hedef noktalarında değilse, bebeğiniz tam olarak meme ucunuz ağzına alamamış olabilir.Bebeğinizi doğru yerleştirdiğinize dair en önemli işaret vücudunuzdur.
Emzirirken acı çeken çok anneyle karşılaştım. meme ucu acıyan hatta kanayan anneler.Böyle bir anneden sıklıkla şunu duyarım,''Tüm bunları bebeğim için yapıyorum''düşünen annelere şunu söyleyebilirim bu durumda bebeğiniz de maalesef tam olarak sütünüzü alamıyor olabilir.Eğer emzirirken kendiniz iyi hissetmiyorsanız , vücudunuzun verdi,ği işaretlere mutlaka güvenin. Meme uçlarınızda oluşan hafif duyarlılık ,ilk iki üç gün içinde normal sayılabilir. Fakat rahatsızlık daha uzun sürerse yada kötüye giderse, bir şeyler gerçekten iyi gitmiyor demektir.Eğer meme ucunuz su topladıysa, elleriniz yanlış pozisyonda olabilir.Fiziksel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız , ateş,,üşüme, gece terlemesi veya göğsünüzde acı ve şişme hissediyorsanız bunlar angorjman (aşırı süt birikimi sonucu memenin hacminde meydana gelen artış)veya kanallarda tıkanıklığın habercisi olabilir.Bu tip problemler mastit veya meme bezlerinin iltihaplanmasına kadar gider. BU durumda doktorunuza veya emzirme danışmanınıza başvurmanızda yarar vardır.

Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0