9 Mayıs 2012 Çarşamba

BEBEK NE SIKLIKLA EMZİRİLMELİDİR?İlk aylarda ve özellikle de ilk günlerde bebeğin anne memesini sık sık emmesi, memenin süt üretimini olumlu yönde etkileyen en önemli başlıca uygulamadır.Bu nedenle özellikle ilk ay içinde bebek günde en az 8-12 defa olmak üzere , her istediğinde emzirilmelidir.
İlk haftalar da öğün araların emzirmenin başladığı andan itibaren 2-2,5 saat olacak şekilde belirlenmelidir.Daha sonraki aylarda ise 2,5-3 saaatte bir beslenmesi uygun olur. Geceleri öğün araları dört saatte kadar çıkabilir.
Emzirme sıklığını, annenin ürettiği sütün özellikleri ve miktarı belirler.Anne sütünün, bebeğin midesinden boşalması hızlıdır.Bu nedenle bebeğin emzirilmesi için hiçbir dönemde 4 saatten daha uzun süre beklememek gerekir.Bebeğin daha seyrek emzirilmesi hem bebekte hem de anne de olumsuzluklara neden olur. Bebek ihtiyacı kadar süt alamadığı için büyüyemez. Annede ise, seyrek emzirmeye bağlı olarak memede dolgunluk ve ağrı gelişir. Bu da meme de iltihap ( mastit) riskini arttırır..
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0