24 Nisan 2012 Salı

MEME BAŞI ÇATLAKLARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?Bana bu konuda çok fazla soru sorulduğu için bu konu hakkında yazmaya karar verdim..
Meme başı çatlakları özellikle mantar enfeksiyonu ile birlikte ise çok yavaş iyileşir.
Eğer meme çatlağına mantar enfeksiyonu eşlik ediyorsa,bebeğin kısa bir süre emzirilmemesi gerekebilir.Bu sırada sütün sağılması doğru olur. Bir kaç gün içinde anne sütü biraz azalabilir. Telaş edilmemelidir.Meme başındaki çatlak iyileştikten sonra bebek tekrar emmeye başladığında süt bollaşır. Bu arada,  emziren annenin daima memeyi destekleyecek ama çok sıkmayan sütyen kullanması da gerekir.Meme başı çatlağı sık sık oluyorsa, bebeğinizi hangi pozisyonda emziriyorsunuz, bebeğiniz sadece ucunuzu mu emiyor buna dikkat etmelisiniz. Yoksa sürekli meme ucunuzda çatlak oluşabilir.
 Çatlak oluştuktan sonra mantar enfeksiyonu yoksa emzirmeye devam edin, ardından göğsünüzü tam olarak boşaltmak için sağın. Bundan sonra göğüs kalkanı kullana bilirsiniz. Kalkandan önce göğüs ucunuzu rahatlatacak, içinde Lanolin içeren bir krem veya E vit. Kapsüllerinden sürün.Ardından biraz hava almasını sağlayın. Krem iyice emdikten sonra göğüs pedinizin yerine göğüs kalkanı kullanabilirsiniz. Direkt olarak teninize değmeyeceği ve hava alacağı için  sizi rahatlatacaktır. Bu dönemde emzirirken silikonlu göğüs ucu da kullanabilirsiniz. Tamamen iyileştikten sonra da eski düzeninize dönebilirsiniz.
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0