5 Mayıs 2009 Salı

Bakıcı seçiminde püf noktalar


Bakıcı seçiminde püf noktalar

Anneler ve babalar çocuğun en yakın çevresi olarak gelişim sürecinde anahtar konumundadır. Ama değişen yaşam koşulları, daha küçük yaşlardan itibaren çocuğun bu yakın çevresine “bakıcı/dadı/çocuk bakım ve eğitim elemanları” nın dahil olmasına sebep olmuştur. Zor bir deneyim olan “doğru kişiyi” bulma konusunda destek olabilmek için bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz;
--------------------------------------------------------------------------------

Bakıcıya Karar Vermek


• Bazen çocuğunuza bakmak konusunda aile büyükleri (anneanne-babaanne vb.) de destek olabilir. Bu kişilerin çocuğa bakmaya gerçekten istekli ve uygun olduğundan emin olunmalı, mümkünse çocuğun kendi evinde bakılması istenmeli ve çocuğun bakımı/eğitimi ile ilgili tüm beklentilerin açık bir şekilde, anne baba bir aradayken paylaşılmalıdır.

• Böyle bir olanak yoksa bir bakıcı bulmak gerekecektir. Evi çekip çevirecek, temizlik, yemek, ütü gibi işler için mi, çocuk bakımı için mi, yoksa her ikisi için mi bir kişi aranıyor buna karar vermek gerekir. Burada mümkünse çocuğun kendi evinde bakılması önceliğine yer verilmelidir. Çocuk için yaşamındaki düzen önemlidir. Kendi odasından, oyuncaklarından ve evinden ayrı kalmamasına, kendini güvende hissetmesine dikkat edilmelidir.

• “Bu kişi yatılı mı olacak?” Koşullar gerektirmiyorsa, bakıcının yatılı kalması talep edilmemelidir. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyorsa, çocukla akşamları anne babanın ilgilenmesi önemlidir. Ayrıca, çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinden sürekli ayrı kalması onun açısından da çok sağlıklı değildir.
Önceliklerin Belirlenmesi
Anne baba uygun bir aday arayışına geçmeden önce bakıcının nasıl olması gerektiği konusunda önceliklere karar vermelidir. “Kaç yaş civarı olmalı? Kaç yıllık deneyimi olmalı?” Görüşmeler sırasında kullanabilecek bir liste oluşturulmalıdır.
Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledikleri özellikler farklıdır. Bunlardan bazıları:
• Çocukları sevmesi, sevgisini gösterebilmesi
• Sabırlı olması
• Oynamaktan hoşlanması
• Bakıcılığı mesleği olarak kabul etmesi
• Temiz, düzenli ve dürüst olması
• Sevecen ve güler yüzlü olması
• Aynı anda birkaç işi takip edebilmesi
• Beklenmedik olaylar karşısında soğukkanlılık göstermesi ve durumu yönetme becerisine sahip olması
• Talimatları takip edebilmesi
• Aile yaşantısının düzenli olması
• Dakik ve elinin çabuk olması
• Yeniliğe ve değişime açık olması, sabit fikirli olmaması,
• Sorumluluk sahibi olması
• Çocuğu ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmaması
• Sigara içmemesi
Görüşmeler
Karar vermeden önce mümkün olduğunca çok aday ile görüşülmeli. Daha önceki işlerine yönelik sorular sorulmalı ve çocuk bakımı ile ilgili anlayışlarına yönelik bilgiler alınmalıdır. Görüşmelerin bir kısmına çocuğun da dahil olması ve bu süreçte iletişimlerinin gözlenmesi önemlidir. Daha sonra referanslar ile görüşülmelidir.
Bakıcının sık değişmesi çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Bundan dolayı bakıcı adayları ile görüşürken ileriye dönük planları üzerinde konuşulmalıdır. Çocuklar yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocukları olumsuz etkileyebilir. Her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne baba için de yıpratıcı bir süreçtir.
Bakıcıya karar vermeden önce mümkünse evinde ziyaret edilmeli, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisi gözlemlenmeli. Kendi çocukları ile olan iletişimi, fikir vermesi açısından çok değerlidir.

Deneme süresi
Bakıcının çocuk ile kuracağı iletişimin anne baba tarafından gözlemlenmesi, mümkün olduğunca anne babanın bakım/iletişim tarzına yaklaşılması, beklentilerin net olarak anlatılması/ gösterilmesi ve bunların sonunda bir değerlendirme yapılması önemlidir.
Bu sürede “Ev kuralları” hakkında konuşulmalıdır. Çocuğun günlük rutini, izleyebileceği TV programları, istenmeyen bir davranış yaptığında uygulanması gereken yöntem, acil durumda aranması gereken kişiler, önemli telefon numaraları…

Karar verdikten sonra aşamalı olarak günün belirli saatlerinde evden ayrılarak çocuğun çocuk bakıcısına alışması sağlanmalı. Bakıcıdan becerisinin/kapasitesinin üzerinde beklenti içinde olunmamasına dikkat edilmeli ve ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışılmalı. Çocuk bakıcılığı çok önemli meslektir. Ailedeki herkesin çocuk bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşması önemlidir.

AÇEV

Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0