24 Eylül 2012 Pazartesi

2012 yılı “Aslı” ve “Mehmet”in dönüş yılı oldu!


Anne

2012 yılında anne-baba adaylarının bebekleri için isim aramalarında kız bebek isimlerinde “Aslı”, erkek bebek isimlerinde ise “Mehmet” bir numara oldu. Annelere yönelik paylaşım ve bilgi sitesi Anneysen.com’un yaptığı incelemeye göre son yıllarda modern isimlerden çok, bilindik, eskiyi yansıtan isimler daha çok tercih ediliyor. Senenin ilk altı ayında www.anneysen.com üzerinden bebek ismi araması yapan 400.000 kişinin arama sonuçlarına göre ilk sıraya oturan ‘’Aslı’’ ve ‘’Mehmet’’kolay söylenmesi ve anlaşılabilir olması nedeniyle tekrar ön plana çıkmış.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2010 yılı  verilerine göre ise, en çok tercih edilen erkek bebek ismi Yusuf, kız bebek ismi ise Zeynep.
Çiftlerin bebeklerine koydukları isimlerde dönemlere göre farklılıklar olduğunu yıllar içinde gözlemlediklerini anlatan anneysen.com Kurucu Ortağı Pınar Şimşek “Geçtiğimiz yıl anneysen.com’da Kaan, Doruk, Efe, Zeynep, Doğa isimleri çok popülerdi. Bu yıl ilginç bir şekilde yıllardır görmediğimiz Aslı ve Mehmet isimleri ilk sıraya yükseldi. Aileler bu iki ismi önceki  yıllarda göbek adı olarak tercih ediyorlardı oysa 2012 yılında bu isimler tek başına kullanılıyor “dedi. Çiftlerin bebeklerine isim verirken çok farklı kriterlere göre karar verdiğini belirten Şimşek, “Anne-baba adayları özellikle bebekleri için verecekleri bu ilk önemli kararda çok hassas davranıyorlar. İsimlerin sadece anlamını değil, isim analizlerini de merak ediyorlar. Biz de Anneysen.com’da bebek isimlerini farklı açılardan inceleyerek anne baba adaylarının en doğru şekilde bilgilenmelerini sağlamaya çaılşıyoruz” dedi.
Bu yılın anneysen.com’da en çok incelenen bebek isimlerindeki ilk 5 ise şu şekilde verildi:
Kız bebek isimleri:Erkek bebek isimleri:
1.Aslı  1.Mehmet
2.Eylül2. Yağız
3.Bade3. Buğra
4.Zehra4. Fırat
5.Begüm5. Poyraz


anneysen.com hakkında
Anneler için paylaşım ve bilgi platformu olan anneysen.com, “anneliğin zorluklarını ve keyiflerini paylaşmak” hedefiyle hareket eden iki girişimci anne Aylin Çakır ve Pınar Şimşek tarafından 2010 yılının Ocak ayında kuruldu. Çocuk bakımı, sağlık, diyet, eğitim, hukuktan, çocuk yemekleri, psikolojiye dek birçok alanda anne ve anne adayları sorularına cevaplar bulabiliyor, anneliğin zorluklarını ve keyiflerini paylaşıyorlar.
Share this post

0 yorum

 

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Blog Arşivi

Bebekler İçin Oyun Önerileri

Bebek Beslenmesi Hakkında Her Şey

Blogger Anneler

© Bebegim Geliyor
Designed by GeCe
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0